מזרן הקסמים והסוד הקטן שלו

יוגה וילדים על הספקטרום האוטיסטי
חודש אפריל הוא חודש מודעות לאוטיזם ויוגה מוכיחה יתרונות רבים לילדים על הספקטרום האוטיסטי. לדוגמה, מחקר שנערך לאחרונה מצא כי ילדים בבית הספר היסודי עם הספקטרום האוטיזם שהשתתפו בתכנית יוגה לילדים יומית הפחיתו התנהגות תוקפנית, נסיגה חברתית והיפראקטיביות.
אותם ילדים עם אוטיזם שתרגלו יוגה חוו תחושה רגועה ונוחה בגופם וכתוצאה מכך גם פחות חרדה ויכולת השליטה על ההתנהגות שלהם וכן שיפור ברגשות, שיפור כוח, ריכוז, ושליטה מטיבה בויסות רגשות.
תנוחות היוגה הבאות מתמקדות בנשימה ובתנועה, תוך הדגשה לנשימה פנימה והחוצה דרך האף בזמן תרגול יוגה כעזר להרגעת מערכת העצבים.
תנוחת הפלמינגו היא תנוחת יוגה מצוינת לתרגול, אמנם מצריכה מאמץ כדי להתאזן על רגל אחת, אך נותנת תחושת מיקוד ושיפור בביטחון עצמי, תחושה שזורמת גם לתחומים אחרים של חיי הילדים.
תנוחה נוספת היא תנוחת הכלב, תנוחה זו מאריכה את שרירי ה- hamstrings (הנמצאים באחורי הרגל לאורכה) פותחת את הכתפיים והחזה ומחזקת מגוון שרירי בטן. ילדים יכולים אפילו לנבוח כמו כלבים בעת החזקת יציבה זו. לסיכום, יוגה לילדם יכולה לעזור להפחית את החרדה, לשפר את הריכוז, לווסת את השליטה העצמית, התקשורת, מיומנויות חברתיות ומביאה לשיפור כללי באיכות חייהם.
•הכתבה נכתבה ע”י תרזה אן והתמונות ע”י קטלין ריטז